Nazwa „tymianek” wywodzi się od greckiego słowa thymon, co oznacza „do odkażania”. Wiele jego gatunków znaleźć można w zachodniej Azji, południowej Europie, czy północnej Afryce.
Tymianek ma delikatny posmak goździków. Cechuje go ostry, pikantny i nieprzyzwoicie przyjemny zapach, obok którego nikt nie przejdzie obojętnie. Natomiast drobne, zielone listki oraz fioletowy kwiatostan sprawiają, że jest niezwykle piękną i urzekającą rośliną.
Podstawową substancją, która tworzy tymianek jest olejek eteryczny, który zawiera między innymi: linalol, borneol, tymol, czy octan bornylu.
Tymianek ma działanie rozgrzewające i pobudza wydzielanie się śluzu w płucach i jest pomocny przy zatwardzeniach. Zapobiega zakażeniom bakteryjnym, grzybiczym i wirusowym. Tymianek pomaga w trawieniu pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczu, był także używany do konserwacji mięsa.
Tymianek można również stosować miejscowo – do płukania gardła, przy zapaleniu krtani, owrzodzeniu jamy ustnej, bólu gardła, grzybicy, zapaleniu migdałków i przykrym oddechu. Wchodzi także w skład dentystycznych płynów przeciwpróchniczych.
Tymianek stosowano jako kompres na płuca w takich schorzeniach jak: astma, zapalenie oskrzeli, przeziębienia, grypa, a także jako okład na rany, zapalenie piersi, ukąszenia i użądlenia owadów. Znalazł również zastosowanie do przemywania zmęczonych oczu oraz jako płukanka przeciwłupieżowa. Olejek dodawany jest do mydeł i inhalacji przeciwdepresyjnych.
KATEGORIE: Blog
Zostaw Opinie